Головна >> Дні міст України >> День міста Запоріжжя
День Запоріжжя
![]() |
Покровський ярмарок, який традиційно проводять у рамках Дня міста |
Славне місто на Дніпрі - Олександрівськ - було засновано 28 серпня 1770 року, коли на острові Хортиця була закладена Олександрівська фортеця. Її призначення полягало в тому, щоб створювати оборонну позицію проти татарських набігів і створити міцний захист для кордонів Російської імперії, до складу якої входили дані території.
Для того щоб забезпечувати життєдіяльність фортеці, було прийнято рішення про будівництво передмістя, де селилися не тільки відставні солдати, але й робітники. Вже до кінця XVIII століття Олександрівськ міг стати центром транспорту і торгівлі. Однак зі смертю російської імператриці Катерини II всі проекти згортаються, а з ними і благі задуми про перетворення.
Статус міста Олександрівськ отримав в 1806 році. Першою державною установою стала ратуша. Околиці Олександрівська становили своєрідні робочі селища, в яких проживали ремісники та робітники. І назва вулиць була характерною: Ковальська, Фабрична, Мідна, Збройова ...
З 1873 року життя міста набуває інші масштаби. Відкривається ділянка залізничної лінії Лозова-Олександрівськ, яка дає поштовх розвитку промисловості, сільського господарства, транспорту і торгівлі. З початком 1-ї світової війни пріоритети змінюються і набувають мілітаризований підтекст. Випуск мирної продукції скорочується, занепадають починання в економіці, освіті і соціальних сферах життя.
Гордістю міста вважався п`ятиглавий кафедральний Покровський собор. Головна вулиця Олександрівська називалася Соборною. Правда, зберегла свою назву ненадовго, як і сам храм. З приходом до влади більшовиків колишню назву вулиці скасували, ввівши новий годонім - проспект Леніна. Іменем вождя пролетаріату проспект називається досі. Храм, на жаль, був зруйнований, оскільки ідеологія пролетаріату не визнавала релігію.
У 1921 році місто було перейменовано в Запоріжжя. Більш швидкими темпами починає розвиватися індустрія, символом якої вважається Дніпрогес. Створюється багато промислових підприємств, серед яких досі провідне місце займають «Мотор Січ» і «Запоріжсталь». З 1939 року місто стає центром Запорізької області, яка на теренах УРСР була найрозвиненішою.
Сьогодні Запоріжжя - один із великих центрів України адміністративного, індустріального і культурного значення з населенням близько 770 тисяч. На території міста розташовано 7 районів, кожен з яких прагне бути кращим в плані економіки, благоустрою і соціального розвитку.
День міста запорожці відзначають щороку в першу суботу жовтня. Свято було встановлено на честь визволення Запоріжжя від фашистів. До нього готуються завчасно і ретельно. У цей день на каскаді фонтанів «Райдуга» городяни зможуть долучитися до культурно-розважальної програми, взявши участь у конкурсах, а також відвідавши одну з етнографічних виставок. Національний заповідник «Хортиця» порадує любителів історії запорозького козацтва. А Покровський ярмарок на Набережній магістралі здивує мешканців міста та його гостей новинками та сюрпризами. Не обійдеться і без святкової парусної регати на Дніпрі. Словом, День міста обіцяє бути цікавим і насиченим.
Теги: Дні міст України |
Дивiться також:
День Луцька |
День Харкова |
День Новоград-Волинського |
День Чистякового |
День Куп`янська |