Головна >> Знамениті українці >> Христина Алчевська^
Христина Алчевська (1882)
Христина Алчевська |
16 березня 1882 року в Харкові в родині купців Олексія і Христини Алчевських народилася донька Христина, майбутня письменниця, педагог, перекладач, поетеса. Батьки намагалися дати своїм дітям найкращу освіту, щоб забезпечити їм гідне майбутнє. Христина в 1902 році була відправлена після закінчення школи на вищі педагогічні курси до Парижу. Повернувшись з навчання до рідного Харкова, вона влаштовується вчителем української та французької мов у місцеву школу.
Христина Олексіївна багато часу приділяла самоосвіті, вона багато читає, з раннього віку робить вельми успішні спроби пера. З початком нового століття в Європу приходять революційні хвилювання, які спровоковані важким життям простого людства. Христина Олексіївна дуже характерно помічає це в своїх віршах. Вона знайомиться з письменницькою елітою України. Величезний вплив на світогляд Христини Олексіївни надали Борис Грінченко, Леся Українка, Ольга Кобилянська, Михайло Коцюбинський, Василь Стефаник, Микола Вороний. Дивовижне знайомство і тривала дружба з французьким письменником Анрі Барбюсом сприяли творчому сплеску молодої поетеси. Плодом цієї дружби стає яскрава революційна поема «Луїза Мішель».
У ці часи у Христини народжуються вірші «Сонце з-за хмар», «Пісня життя», «Вишневий цвіт», «Пісні серця і просторів», «Моєму краю», «Встань, Сонце!». Переживши революцію, родина Алчевських перебирається до Луганської області. Христина залишається жити у Харкові, вона намагається всіляко усвідомити зміни, що відбуваються в житті людей. Нові політичні реалії вона органічно передає в своїх нових творах: «На заході сонця», «В Аджаристані», «Загибель юнака», «Килина». Христину Алчевську активно друкують в газетах і журналах «Комунарка України», «Зоря», «Червоний шлях».
Христина Олексіївна - талановита перекладачка. Вона була справжнім поліглотом. Вільно володіла кількома європейськими мовами. Робила художні переклади з української на російську, польську, французьку, німецьку мови і навпаки. Алчевська активно займається просвітницькою діяльністю, складається в українському суспільстві драматургів, композиторів і сценаристів.
Христині Олексіївні було уготоване коротке життя. Вона померла в 1931 році у віці 49 років в рідному Харкові. Радянська влада не була лояльною до вільнодумства поетеси, що пізнала так рано «спокуси» Європи. Її праці піддавалися жорсткої критиці. Все робилося для того, щоб про цей знатний рід мало хто міг згадати через деякий час. Місто в Луганській області, підняте її батьком, було радикально перейменоване в Ворошиловськ, а потім в Комунарськ. І тільки декілька старожилів намагалися час від часу згадувати, ким були для регіону Алчевські.
У 1982 році минулого століття в зв`язку зі сторіччям від народження Христини Олексіївни Алчевської ЮНЕСКО вносить її ім`я в календар знаменних дат, щоб світова громадськість знала про таланти знаменитих українців, так бездушно переданих забуттю.
Теги: письменники і поети, громадські діячі, педагоги |
Схожі свята та події


Євген Гладишевський
пiслязавтра, у середу, 14 квітня 14 квітня 1924 року в місті Реклинець Львівської області в учительській сім’ї народився Євген Іванович Гладишевський, майбутній український хімік,...

Валентин Мороз
через 2 днi, у четвер, 15 квітня 15 квітня 1936 року в селі Холонів Волинської області в простій сім’ї Якова Мороза народився син Валентин, відомий український історик, один з представників...

Христина Алчевська^
через 3 днi, у п`ятницю, 16 квітня Христина Данилівна Алчевська (Журавльова - у дівоцтві) народилася в Чернігівській губернії в сім`ї інтелігентів. Батько служив учителем у повітовому училищі,...

Георгій Проскура
через 3 днi, у п`ятницю, 16 квітня 16 квітня 1876 року в місті Сміла Київської області в родині службовця Федора Проскури народився син Георгій, український вчений, академік НАН України, лауреат...

Любомир Романків
через 4 днi, у суботу, 17 квітня 17 квітня 1931 року в місті Жовкві Львівської області народився Любомир Романків, провідний вчений компанії IBM в сфері комп`ютерних технологій. Разом із...Дивiться також:
Юрій Мажуга (1931) |
Макар Вронський (1910) |
Євген Гладишевський (1924) |
Георгій Береговий (1921) |
Валентин Мороз (1936) |