Головна >> Знамениті українці >> Лариса Крушельницька^
Лариса Крушельницька (1928)
![]() |
Лариса Крушельницька |
5 квітня 1928 року в місті Стриї Львівської області в сім`ї Івана Антіновича Крушельницького з роду Крушельницьких і Галини Львівни Левицької народилася дочка Лариса, майбутній український археолог, бібліотечний дослідник, доктор історичних наук. Лариса Іванівна Крушельницька єдина з родини, кого обійшли стороною сталінські репресії у зв’язку з її віком.
З 1930 року Лариса Крушельницька проживала з родичами у Львові. У 1934 році сім`я Івана Антіновича переїжджає до Харкова, де підпадає під смертельні сталінські репресії. Після розстрілу батька дев`ятирічна Лариса повернулася до Львова. З приходом німецьких військ на територію колишнього СРСР далекі родичі Крушельницьких, яким вдалось вижити, були передані окупаційними військами в табір Відня.
Після капітуляції Третього Рейху Лариса Крушельницька залишилася жити в Німеччині, де навчалася в академії мистецтв Штутгарта. Незабаром вона повернулася в Україну. Знайшла роботу художником-реставратором в Музеї українського мистецтва у Львові. З 1947 року займалася реставраціями у відділі Львівського відділу Інституту археології. Лариса Іванівна отримала заочну освіту на історичному факультеті Львівського державного університету. У 1974 році вона захистила кандидатську дисертацію, а слідом за нею і докторську. Крушельницька займалася дослідженнями епохи пізньої бронзи і раннього заліза на територіях Закарпаття.
Лариса Іванівна Крушельницька була єдиною жінкою-археологом, яка організувала і успішно впровадила більше 50 археологічних експедицій, провела 206 наукових досліджень, серед яких 170 опублікованих в Україні і в Європі, а також 8 монографій.
12 листопада 2017 року на 90-му році життя Лариси Іванівни Крушельницької не стало. Вона змогла реалізувати те, до чого прагнули її рідні, знищені сталінським режимом. З моменту здобуття Україною незалежності у 1991 році Лариса Крушельницька брала активну участь в становленні української державності. Вона похована у Львові на Личаківському цвинтарі.
Теги: вчені, державні діячі, громадські діячі |
Схожі свята та події


Олекса Бобикевич
пiслязавтра, у суботу, 20 серпня 20 серпня 1865 року в селі Малі Дідушичі Львівської області в сім`ї греко-католицького священика Христофора Бобикевича народився син Олекса, майбутній...

Юрій Вороний
через 2 днi, у неділю, 21 серпня 21 серпня 1895 року в селі Журавка Полтавської області в сім’ї відомого вченого, професора Варшавського університету Георгія Вороного народився син Георгій,...

Осип Маковей
через 4 днi, у вівторок, 23 серпня 23 серпня 1867 року в місті Яворів Львівської області в сім`ї кушніра-хутровика Степана Маковея народився син, Осип Маковей, майбутній український поет,...

Левко Лук`яненко
через 5 днiв, у середу, 24 серпня Український політик Левко Григорович Лук`яненко народився 24 серпня 1928 року в с. Хрипівка Чернігівської області.Участь у громадській діяльності почав на...


Іван Раковський
через 5 днiв, у середу, 24 серпня 24 серпня 1874 року в місті Чагрові Івано-Франківської області в сім`ї священика народився майбутній український антрополог, зоолог, видатний педагог,...Дивiться також:
Ганна Крушельницька (1887) |
Микола Зарудний (1921) |
Олекса Бобикевич (1865) |
Мар`ян Яворський (1926) |
Юрій Вороний (1895) |