Головна >> Знамениті українці >> Максим Славинський
Максим Славинський (1868)
![]() |
Максим Славинський |
24 серпня 1868 року в селі Ставище Київської області в родині дрібних шляхтичів Славинських народився син Максим, майбутній український громадсько-політичний діяч, поет-перекладач, дипломат, публіцист, літературний редактор, жертва політичних репресій.
Після закінчення юридичного та історико-філологічного факультетів Київського університету в 1895 році Максим Славинський працював головним редактором газети «Придніпровський край». Багато часу присвячував діяльності Української демократично-радикальної партії, створеної Михайлом Драгомановим.
У 1898 році Максим Славинський на довгий час оселився в Петербурзі. Там він також займався редакцією місцевих видань і працював секретарем журналу «Вісник Європи».
У 1911 році готувався до виходу «Кобзар» Тараса Шевченка російською мовою. Видання було приурочено до 50-річчя від дня смерті поета. Славинський брав активну участь в підготовці до випуску книги. Їм було написано передмову у вигляді невеликого біографічного нарису про життя видатного українського поета і пророка.
Після жовтневої революції Максим Славинський виступає співзасновником Української національної ради в Петрограді. Займає посаду голови комісії з розробки проекту перетворення Російської імперії у федерацію.
У 1918 році Максим Славинський повернувся до Києва, де увійшов до лав партії соціалістів-федералістів. У 1919 році очолював дипломатичну місію Української Народної Республіки в Празі. Змушений був залишитися жити в Європі, де зайнявся викладацькою діяльністю і перекладами.
У 1929 році завдяки великій роботі, виконаній Максимом Славінським, був виданий унікальний Збірник пам`яті Симона Петлюри. Книга була надрукована в Празі і в 1930 році вийшла в світ за підтримки Міжорганізаційного комітету з увічнення пам`яті Симона Петлюри.
У 1945 році, коли радянські спецслужби влаштувалися в країнах новоствореного соціалістичного табору після падіння Третього Рейху, почалися політичні репресії. Максим Славинський був заарештований і перевезений до Лук`янівської в`язниці Києва. Не витримавши численних допитів і важких умов камери, український вчений не дожив до закінчення слідства і винесення вироку. Він помер 23 листопада 1945 року, залишивши велику літературну спадщину, яка тільки з моменту набуття Україною незалежності після розпаду СРСР поступово стала приходити до сучасного суспільства.
Теги: вчені, письменники і поети, державні діячі, громадські діячі, педагоги, дісіденти |
Схожі свята та події


Віра Левицька^
завтра, у п`ятницю, 26 лютого 26 лютого 1916 року на хуторі Старо-Порицький Волинської області народилася Віра Іванівна Герасимович-Вишневська, видатна українська театральна акторка,...

Іван Бажанський
завтра, у п`ятницю, 26 лютого 26 лютого 1863 року в селищі Дорошівці Австрійської імперії, сучасної Чернівецької області України, в простій сільській сім’ї народився Іван Миколайович...

Леонід Смілянський
пiслязавтра, у суботу, 27 лютого Леонід Іванович Смілянський народився в 1904 році на Сумщині. Здобував освіту в Київському Інституті, Інституті літератури ім. Т. Шевченка.Перші твори...


Павло Альошин
через 2 днi, у неділю, 28 лютого Павло Федотович Альошин народився 28 лютого 1881 року в Києві. Хлопчик отримав середню освіту, відвідував заняття художньої школи Мурашко і отримав диплом з...

Стефан Турчак
через 2 днi, у неділю, 28 лютого 28 лютого 1938 року в селі Мацьковичі поблизу міста Перемишль (нині Підкарпатське воєводство, Польща) народився майбутній український диригент Стефан...Дивiться також:
Віра Левицька (1916) |
Іван Бажанський (1863) |
Леонід Смілянський (1904) |
Павло Альошин (1881) |
Стефан Турчак (1938) |