Головна >> Знамениті українці >> Микола Гамалія
Микола Гамалія (1859)
![]() |
Микола Гамалія |
17 лютого 1859 року в Одесі в медичній сім`ї народився Микола Федорович Гамалія, видатний український мікробіолог, епідеміолог, почесний академік Академії Наук СРСР, заслужений науковий діяч. Дідусь майбутнього вченого Михайло Леонтійович Гамалія написав в 1789 році монографію про сибірку.
У 1880 році Микола Гамалія закінчив Новоросійський медичний університет, а у 1883 році отримав диплом Петербурзької військово-медичної академії. Після навчання повернувся в рідну Одесу, де був прийнятий на роботу в лікарню Йосипа Йосиповича Мочутковського.
Микола Федорович був засновником вітчизняної бактеріології. У 1885 році молодого доктора на конкурсній основі відбирають для відрядження в паризьку лабораторію до Луї Пастера. Рік після прибуття вчений займався вивченням сказу. Їм була розроблена вакцина проти сказу. Повернувшись в Україну, Гамалія починає вакцинувати піддослідних тварин в новій місцевій лабораторії разом з Іллею Мечниковим.
У 1886 році за допомогою Луї Пастера Микола Гамалія організував разом з Іллею Мечниковим і Яковом Бардаха першу в Росії і другу в світі бактеріологічну станцію, в якій прищеплював людей від сказу.
У 1892 році Гамалія захищає докторську дисертацію «Етіологія холери з точки зору експериментальної патології». З 1899 по 1908 роки очолював Бактеріологічний інститут в Одесі. Протягом 1910-1913 років вчений видавав і редагував медичний журнал «Гігієна і санітарія».
У 1912 році Микола Гамалія приймає запрошення від Петербурзького інституту імені Едварда Дженнера, в якому займалися розробками вакцини проти натуральної віспи. Після жовтневої революції з 1918 по 1919 роки професор Гамалія займається приготуванням вакцини від висипного тифу.
З 1930 року Микола Гамалія працює в Москві, де він очолює кафедру мікробіології 2-го Московського медичного інституту, який зараз носить його ім`я. З 1939 року професор стає Почесним головою Всесоюзного товариства мікробіологів, епідеміологів та інфекціоністів.
29 березня 1949 року Микола Федорович Гамалія помер в Москві, залишивши безцінну наукову спадщину: понад 300 наукових робіт і шість томів зібрання творів наукових досліджень. Вчений не боявся ставити експерименти на своєму організмі, роблячи це в ім`я порятунку людей.
Теги: вчені, медичні працівники |
Схожі свята та події


Євген Олесницький
завтра, у п`ятницю, 5 березня 5 березня 1860 року в селі Великий Говилів Тернопільської області в сім’ї греко-католицького священика Григорія Олесницького і Софії Познанської народився син...

Олександр Ізмаїльський
пiслязавтра, у суботу, 6 березня Олександр Олексійович Ізмаїльський народився 6 березня 1851 року у Саратовській губернії в сім`ї службовця. Навчався в училищі міста Петровськ, звідки згодом...

Порфирій Мартинович
через 2 днi, у неділю, 7 березня Порфирій Денисович Мартинович народився 7 березня 1856 року в селі Стрюковці Полтавської губернії. Його батько був службовцем, в сім`ї було шестеро дітей....

Василь Анастасевич
через 6 днiв, у четвер, 11 березня Василь Григорович Анастасевич народився 11 березня 1775 року в Києві. Батько його був членом Київського магістрату. Освіту хлопчик отримував в...

Володимир Вернадський
через 7 днiв, у п`ятницю, 12 березня Вернадський Володимир Іванович народився 12 березня 1863 року в Санкт-Петербурзі в сім`ї економіста. Дитинство хлопчика минуло в Україні, де жила його бабуся....Дивiться також:
Леонід Глібов (1827) |
Євген Олесницький (1860) |
Олександр Ізмаїльський (1851) |
Ісидор Голубович (1873) |
Ярослав-Рафаїл Курдидик (1907) |