Головна >> Історичні події >> Олексій Гірник вчинив акт самоспалення
На знак протесту проти русифікації України біля могили Тараса Шевченка Олексій Гірник вчинив акт самоспалення (1978)
![]() |
Олексій Гірник |
Русифікація викликала масові протести українських дисидентів, особливо тих, хто проживав на території Західної України. Популяризація російської мови і обмеження української породжували протистояння між радянським режимом та інтелігенцією, у якої була розвинена національна свідомість.
Олексій Гірник був членом Організації українських націоналістів. За антирадянську пропаганду був засуджений на 8 років таборів. Пройшов крізь суворі випробування, які обрав собі сам. Вважав, що виконує волю великого Кобзаря, який закликав на боротьбу за свободу України, тому і вирішив спалити себе заживо біля його могили в Каневі.
Основний принцип націоналістичних поглядів Гірника полягав у тому, щоб Україна належала тільки українцям. Актом самоспалення він намагався довести, що виключно такий спосіб протесту може бути дозволений у СРСР.
Після проголошення України незалежною державою ім`я Олексія Гірника починає звучати в ЗМІ. На його батьківщині, в Івано-Франківській області, йому ставлять пам`ятник, перейменовують вулицю на його честь. А в 2007 році удостоюють звання Герой України.
Теги: УРСР |
Схожі свята та події


ВР СРСР видала указ про передачу Кримської області до складу УРСР (1954)
пiслязавтра, у вівторок, 19 лютого 19 лютого 1954 р. Президія Верховної Ради СРСР видала указ про виведення Кримської області зі складу РРФСР і її передачу Українській РСР. Офіційно передача...

Декларація про державний суверенітет України
через 148 днiв, у вівторок, 16 липня Декларацію про державний суверенітет України було прийнято Верховною Радою УРСР 16 липня 1990 року. Цей документ є документом історичної ваги, адже він...

Президія ВУЦВК затвердила постанову Раднаркому УСРР про оголошення Харкова столицею Української СРР (1923)
через 152 днi, у суботу, 20 липня 20 липня 1923 року, у п`ятницю, Президією ВУЦВК було затверджено постанову Раднарокому Української Соціалістичної Радянської Республіки про оголошення міста...

Північна Буковина, а також Хотинський, Акерманський та Ізмаїльський повіти Бессарабії були включені до складу УРСР (1940)
через 165 днiв, у п`ятницю, 2 серпня 2 серпня 1940 року Верховною Радою СРСР було ухвалено закон про включення Північної Буковини, а також Хотинського (на півночі), Акерманського та Ізмаїльського...

Розпочалося виведення радянських військ із Афганістану (1985)
через 171 день, у четвер, 8 серпня Улітку, 8 серпня 1985 року, було розпочато виведення радянських військ із Афганістану після дев`яти років війни. Це сталося в умовно третьому етапі перебування...Дивiться також:
Борис Патон став почесним членом Римського клубу (1990) |
Закінчилася Західно-Карпатська операція радянської армії (1945) |
У Дніпропетровську розпочався судовий процес над «Національним союзом німців в Україні» (1937) |
ВР СРСР видала указ про передачу Кримської області до складу УРСР (1954) |
Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України (1992) |