Головна >> Знамениті українці >> Олександр Смакула
Олександр Смакула (1900)
![]() |
Олександр Смакула |
Олександр Теодорович Смакула - видатний український фізик минулого століття. Цей вчений став гордістю не лише України, а й усієї світової науки. Майже півстоліття свого життя професор провів за межами своєї батьківщини, але сам писав ще в далекому 1964 році, що «Україну не забув і повік не забуде».
9 вересня 1900 в селищі Доброводи Тернопільській області в простій селянській родині з`явився на світ майбутній вчений, що зробив революцію в оптиці, Олександр Теодорович Смакула. Важкі часи на своїй рідній землі довелося пережити Олександрові, будучи ще зовсім юним. Війна 1914 року й події післяреволюційного періоду по становленню радянської влади і насильницької колективізації спонукають Олександра захищати свій край. Гімназист приймає рішення про вступ до лав Української галицької армії. Після радянізації Тернопільщини у 1922 році він повертається в рідну гімназію, щоб її закінчити. У тому ж році Олександр блискуче складає вступні іспити до Геттінгенського університету. Молодий українець робить успіхи з перших днів свого навчання, і у 1927 році йому присвоюється науковий ступінь доктора філософії.
Величезний вплив і безцінний досвід наукового керівника Роберта Поля дозволили Олександру почати успішну кар`єру в Німеччині. Але, незважаючи на молодий вік, Смакулу тягне додому, на свою рідну землю. Він повертається в Україну на запрошення професора О. Музички. Йому пропонують високу посаду в Одеському університеті. Професор Поль, передбачаючи важкі часи в Країні Рад, настійно відкликає вченого назад до Німеччини. У 1930 році Олександр Теодорович керує експериментальною оптичною лабораторією в Гейдельберзі. Завдяки новаторським ідеям молодому вченому пропонують реалізовувати свої таланти у відомій фірмі Карла Цайсса в Єні.
У 1935 році Олександр Теодорович робить революційне відкриття в світі фізики - поліпшення оптичних приладів, якому було надано назву «просвітлення оптики». Лабораторія Олександра розробила і випробувала новий спосіб покриття лінз спеціальним матеріалом, який робив лінзу світловідбиваючою і в рази збільшував контрастність зображення. Все прогресивне людство використовує цей спосіб досі.
Великим ударом для вченого стала Друга Світова Війна. Його родині довелося пережити чимало бід. У важких умовах помер син Смакули. Американці вивезли велику групу німецьких вчених до США, навіть не запитавши їх волю, в їх числі опинився і Смакула. Далі життя Олександра Теодоровича склалося так, що він залишається і після перемоги над гітлерівською Німеччиною жити і працювати у Штатах. Слід зазначити, що вченому були надані всі умови для плідних пошуків, і він це оцінив. Тут йому вдається удосконалювати технології вирощування кристалів, синтезувати вітаміни А, В2, D. Олександру Теодоровичу були небайдужі проблеми екології, гуманізації та поліпшення структури навчальних процесів.
Навіть проживаючи так далеко від своєї батьківщини, Олександр Смакула завжди пам`ятав про Україну, будучи її справжнім патріотом. Він активний член української діаспори в США, член наукового товариства ім. Тараса Шевченка. Він постійно допомагає молодим вченим, своїм землякам. У 1972 році вчений був запрошений на конференцію у Вірменії, йому було дозволено відвідати своє рідне селище в Україні. Це був перший і останній візит Олександра Теодоровича на свою батьківщину.
17 травня 1983 року Олександр Смакула помер в США в місті Обурн, де проживав зі своєю сім`єю. Генеральна конференція ЮНЕСКО ухвалила 2000 рік роком Олександра Смакули.
Теги: вчені, педагоги |
Схожі свята та події


Микола Леонтович
пiслязавтра, у п`ятницю, 13 грудня 13 грудня 1877 в селищі Монастирок у Вінницькій області в родині місцевого священнослужителя народився Микола Дмитрович Леонтович, майбутній український...

Євген Сверстюк
пiслязавтра, у п`ятницю, 13 грудня 13 грудня 1928 року в селі Сільце Волинської області (на той момент територія Польщі) в простій селянській родині з`явився на світ майбутній український...

Амвросій Ждаха
через 8 днiв, у п`ятницю, 20 грудня 20 грудня 1855 року в місті Ізмаїлі Одеської області народився Амвросій Андрійович Ждаха, український художник, графік, ілюстратор, майстер акварельної...

Ігор Павлов
через 9 днiв, у суботу, 21 грудня 21 грудня 1934 р. в м. Донецьк народився видатний діяч в сфері промисловості і техніки – Ігор Васильович Павлов.Закінчив Харківський авіаційний інститут у...


Никанор Онацький
через 9 днiв, у суботу, 21 грудня 21 грудня 1874 року на хуторі Хоменки Полтавської області в селянській родині народився Никанор Харитонович Онацький, майбутній український живописець,...Дивiться також:
Микола Чубатий (1889) |
Леонід Биков (1928) |
Микола Леонтович (1877) |
Євген Сверстюк (1928) |
Михайло Старицький (1840) |