Головна >> Знамениті українці >> Олена Журлива^
Олена Журлива (1898)
![]() |
Олена Журлива |
24 червня 1898 року в селищі Смілі Черкаської області в багатодітній родині сільського вчителя церковно-приходської школи Костянтина Котова народилася дочка Олена, майбутня українська письменниця і співачка, що діяла під псевдонімом Олена Журлива.
Сім`я Котових була великою і дуже бідною. З дев`яти дітей змогли вижити тільки двоє - Олена і її сестра Катерина. В 11 років у 1909 році Олена пише свій перший вірш «Чогось немає, чого - не знаю». Випадково вірш потрапляє до Павла Богацького, і він друкує його в місцевому виданні «Рідний край». Перша проба майбутньої письменниці отримала високу оцінку літературних критиків. Олена дуже хоче вчитися, але бідність не дає їй можливості розвиватися в повну силу. Дівчинка закінчує початкову школу. У 14 років доля зводить її з Лесею Українкою, якій юна поетеса читає свої вірші. Приїхавши на канікули в Тальне, Олена переживає ґвалт від місцевого жителя. Повитуха видаляє небажаний плід, і дівчинка залишається на все життя безплідною.
У 1914 році за участь у демонстрації в день пам`яті Тараса Шевченка Олену Журливу заарештовує царська поліція. Після революції і становлення радянської влади юна письменниця екстерном поступає до Уманської гімназії, а потім за конкурсом атестатів поступає на філологічний факультет в Києві на Вищі Жіночі Курси.
У 1922 році Олена закінчує вчитися і захищає кандидатську дисертацію з філології. Їй вдається попрацювати вчителем в школах декількох українських міст – Харкова, Кропивницького (Кіровограду), Києва, Дніпра (Дніпропетровську). Олена невпинно пише вірші і прозу. У 1926 році виходить її перша збірка поезій. Дівчина обдарована ще й музично. Вона має гарний голос і талант виступу на сцені. У Харківській опері Журлива виконує партію Кончаківни в опері Бородіна «Князь Ігор».
Олена Журлива часто гастролювала по Україні з концертами як поетеса і співачка. Її активно друкують в антологіях, підручниках, журналах: «Більшовик», «Глобус», «Кадри», «Червоні квіти», «Червоний шлях».
У 1938 році сталінські репресії не оминули Олену Журливу стороною. У Москві її заарештовують, обвинувачуючи в «антирадянській діяльності». 26 квітня 1939 року Олену Журливу засуджують на 3 роки для проходження виправно-трудових робіт в таборах Алтаю, а потім додають ще 7 років. Тільки завдяки Павлові Тичині, з яким вони були знайомі в молодості, їй вдається повернутися в Україну раніше закінчення терміну.
Після смерті Сталіна з приходом Хрущовської відлиги 27 лютого 1957 року ім`я актриси і поетеси Олени Журливої повністю реабілітовано. Вона переключається на вчительську діяльність. Після концтаборів здоров`я Олени Журливої сильно підірване, останні 16 років перед смертю вона практично прикута до ліжка. 10 червня 1971 року в Кропивницькому (в ті роки - Кіровограді) Олена Журлива вмирає в повній самоті.
Теги: письменники і поети, актори театру і кіно, музиканти, педагоги |
Схожі свята та події


Петро Панченко
пiслязавтра, у понеділок, 4 липня 4 липня 1891 року в селі Валки Харківської області в сім’ї столяра Йосипа Панченко народився син Петро, відомий український письменник, друкувався під...

Павло Морозенко
через 2 днi, у вівторок, 5 липня 5 липня 1939 року у провінціальному містечку Сніжне, що на Донеччині, народився майбутній актор театру і кіно Павло Семенович Морозенко. Ще з дитинства хлопець...

Григорій Гавриленко
через 4 днi, у четвер, 7 липня 7 липня 1927 року в селі Холопково Сумської області народився Григорій Іванович Гавриленко, майбутній український художник, графік, ілюстратор, педагог,...

Юрій Смолич
через 5 днiв, у п`ятницю, 8 липня 8 липня 1900 в сім`ї вчителя Корнелія Смолича народився майбутній великий письменник - Юрій Смолич. Хлопчик отримав повну освіту (Кам`янець-Подільська...

Лесь Танюк
через 5 днiв, у п`ятницю, 8 липня 8 липня 1938 року в місті Жукин Київської області в учительській сім’ї Стефана Самійловича і Наталії Миколаївни Танюків народився син Леонід, майбутній...Дивiться також:
Василь Атрощенко (1906) |
Данило Демуцький (1893) |
Петро Панченко (1891) |
Павло Морозенко (1939) |
Сергій Григор`єв (1910) |