Головна >> Історичні події >> Початок Берестецької битви
Початок Берестецької битви
![]() |
Берестецька битва |
28 червня 1651 року відбулася битва між армією Речі Посполитої і козацько-кримським військом у волинського села Берестечко. Ця подія увійшла в історію під назвою Берестецька битва.
Польсько-литовське військо очолювали король Ян Казимир, великий коронний гетьман Миколай Потоцький, польний коронний гетьман Мартин Калиновський. Козацько-кримське військо очолювали Богдан Хмельницький і хан Іслям ІІІ Герай. Перемогу здобули поляки після того, як кримське військо бігло з поля бою разом зі своїми ватажками.
Напередодні битви навесні 1651 року Польща після Зборівського миру знову перейшла до бойових дій проти війська Богдана Хмельницького. Польсько-литовська армія доходила до 160-200 тисяч воїнів, а козацько-кримське військо налічувало понад 100 тисяч козаків і 25 тисяч кримських татар.
Хан Іслям умовив Хмельницького відмовитися від активних наступальних дій, і це спрацювало на руку полякам. Ян Казимир безперешкодно провів своє військо до Берестечка, а до 25 червня переправився через річку Стир. Хмельницький до середини червня тільки дочекався підходу війська кримського хана, після чого вони виступили в похід.
27 червня кримські татари підпалили сусіднє село в спробах спровокувати противника на відповідні дії. Поляки впевнено атакують татарську кінноту, перейшовши до невеликих сутичок на полі між ними і козаками. 29 червня козаки займають важливі висоти під Берестечком, битва відновлюється. Вранці 30 червня Ян Казимир, який молився всю ніч напередодні, вибудував своє військо в такій послідовності, що козакам нічого не залишалося, як відступити в свій табір. Татари залишаються повністю відкритими для удару супротивника. Іслям Герай в страху залишає поле битви. Хмельницький з писарем Виговським наздоганяють хана під Ямполем. Причина втечі хана не відома донині.
1 липня обидві армії відпочивають. 2 липня поляки першими починають обстріл противника. Козаки відбиваються артилерією. І так день за днем польсько-литовське військо просувається до позицій слабшого противника.10 липня вінницький полковник Богун, обраний новим гетьманом, приймає рішення йти у відкритий наступ. Польсько-литовське військо швидко оточило козаків, які люто оборонялися. Все козацьке військо, відчайдушно опираючись, загинуло. Частина війська Богуна, що залишилася в живих, змушена була відступити і здати Берестечко.
У 1910 році в пам`ять про Берестецьку битву був побудований Свято-Троїцький собор. Сучасні археологи досі знаходять останки загиблих в той кривавій битві. Ця історична битва детально описана в романі Генріка Сенкевича «Вогнем і мечем».
Теги: Богдан Хмельницький |
Схожі свята та події


Відновлення союзу Молдавії з Україною (1652)
через 49 днiв, у неділю, 21 серпня 21 серпня 1652 року Тимофій, син гетьмана Богдана Хмельницького, вступив до шлюбу з дочкою молдавського правителя Василя Лупула. Це стало приводом для...

Козацько-селянське військо під проводом Богдана Хмельницького розпочало облогу Львова (1648)
через 95 днiв, у четвер, 6 жовтня 6 жовтня 1648 року козацько-селянським військом з видатним гетьманом України Богданом Хмельницьким на чолі розпочало облогу міста Львова.Під час свого...


50-тисячне військо Речі Посполитої на чолі з гетьманом Станіславом Потоцьким вирушило на Поділля і Брацлавщину (1654)
через 116 днiв, у четвер, 27 жовтня Восени, 27 жовтня 1654 року, 50-тисячне військо Речі Посполитої на чолі з коронним гетьманом Станіславом Потоцьким вирушило на Брацлавщину та Поділля. Ця подія...Дивiться також:
Початок героїчної оборони Києва у Другій Світовій Війні |
II Універсал Української Центральної Ради (1917) |
Декларація про державний суверенітет України |
Вихід пасажирського пароплава Київ − Херсон у перший рейс (1933) |
Наказом Гітлера Галичина перейшла в підпорядкування до Генерального Губернаторства як окремий дистрикт «Галичина» (1941) |