Головна >> Знамениті українці >> Раїса Кириченко^
Раїса Кириченко (1943)
![]() |
Раїса Кириченко |
14 жовтня 1943 року в селі Землянки Полтавської області в родині фронтовика Панаса Коржа і його дружини Марії народилася дочка, майбутня українська співачка, володарка красивого меццо-сопрано, народна артистка України, Раїса Кириченко.
Співочий талант Раїси проявився в шкільні роки. Після сьомого класу дівчинка-підліток змушена залишити школу і йти працювати на ферму через велику бідність своєї сім`ї. Там вона доглядала за бичками в стійлі, доїла корів і постійно співала. Завдяки Раїсі на фермі був організований хор доярок. Дівчата почали виступати в сусідніх селищах і містах. Приємна в усіх відношеннях Раїса Панасівна привернула увагу професійного музиканта Павла Оченаша, а веселощі в селі Великі Кринки стали для неї справжнім стартом у світ мистецтва і повного розкриття свого таланту.
Однак Раїса не відразу занурюється в світ музики. Якийсь час вона ще працює на Кременчуцькому автомобільному заводі контролером, закінчує вечірню десятирічку. Харківський інститут мистецтв обдарована співачка закінчила тільки у 1989 році.
У 1961 року Раїса Панасівна стає солісткою народного хору Кременчуцького автозаводу під керуванням Павла Оченаша. З літа 1962 року співачка працює в професійному колективі - Полтавському жіночому хоровому театралізованому ансамблі «Веселка», концертмейстером якого був Микола Кириченко. Через півтора року Раїса виходить заміж за свого концертмейстера. У 1968 році Раїса та Микола перебираються до Черкас. Тут записується багато нових пісень, організовується ансамбль «Калина». У 1983 році подружжя створює більш компактний колектив фолк-ВІА «Росава».
Знамениті пісні Раїси Кириченко «Мамина вишня», «Світи нам, матінко», «Дорога до матері», «Я козачка твоя» донині користуються великою популярністю. Вокальний ансамбль під керівництвом Кириченка багато гастролював по всьому світу. Вони виступали в Алжирі, Тунісі, Монголії, Австралії, Канаді. Раїса навіть співала в штаб-квартирі ООН.
З вересня 1994 року Раїса Кириченко займалася викладацькою діяльністю в Полтавському музичному училищі імені Миколи Лисенка. З 1995 року у співачки почалися проблеми з нирками. У 1998 році їй пересаджують донорську нирку. У 2000 році Раїса перебирається до Києва, а в 2003 році Президент привласнює їй почесне звання Герой України з врученням ордена Держави.
9 лютого 2005 року Раїса Панасівна померла від хвороби серця. За заповітом була похована поряд зі своєю матір`ю на сільському цвинтарі в Корещинах Полтавської області. Микола Кириченко пережив дружину на вісім років і був похований біля неї.
Теги: музиканти, педагоги |
Схожі свята та події


Іван Сергієнко
через 2 днi, у суботу, 13 серпня 13 серпня 1936 року в селі Білоцерківці Полтавської області в простій сім’ї народився Іван Васильович Сергієнко, майбутній український вчений у сфері...

Анатолій Авдієвський (1933)
через 5 днiв, у вівторок, 16 серпня 16 серпня 1933 року в с. Федваре (тепер Кіровоградської області) народився майбутній знаменитий диригент, композитор – Анатолій Тимофійович Авдієвський.З...


Василь Федина
через 6 днiв, у середу, 17 серпня 17 серпня 1934 року в селі Телешівка Київської області в сім’ї колгоспника Якова Федини народився син Василь, майбутній сценарист, Заслужений працівник...

Олександр Грабар
через 6 днiв, у середу, 17 серпня 17 серпня 1883 року в Будапешті в українській сім’ї Олександра Грабаря народився син Олександр, майбутній український вчений, культурний діяч, педагог,...

Ганна Крушельницька^
через 7 днiв, у четвер, 18 серпня 18 серпня 1887 року в селі Біла Тернопільської області в родині греко-католицького священика з роду Крушельницьких панотче Амвросія народилася дочка Ганна,...Дивiться також:
Антін Лосенко (1737) |
Роман Лубківський (1941) |
Олександр Шульгін (1889) |
Володимир Чуприна (1940) |
Олімпія Добровольська (1895) (1895) |