Головна >> Знамениті українці >> Сергій Грушевський
Сергій Грушевський (1892)
![]() |
Сергій Грушевський |
24 червня 1892 року в селі Кам`янка Київської області в сім’ї священика народився Сергій Григорович Грушевський, видатний український вчений у галузі історії, жертва сталінських репресій, племінник Михайла Грушевського.
Батьки Сергія мали чотирьох дітей: трьох синів і доньку. Під час Другої Світової Війни донька Ярина вивезла мати, Ольгу Ранцову-Грушевську разом із собою до Німеччини, так як залишатися в Радянському Союзі було небезпечно через її шлюб з етнічним німцем. Хрещеним батьком і рідним дядьком Сергія був Михайло Грушевський, видатний український історик, перший президент незалежної України.
11 червня 1909 року Сергій із золотою медаллю закінчує гімназію в Златополі Черкаської області, де навчалися Володимир Винниченко і Микола Зеров. У 1909 році поступає до Київського університету, який закінчує зі срібною медаллю у 1912 році. Викладацький колектив, захоплений талантом студента, залишає його на кафедрі історії професорським стипендіатом.
Крім занять наукою Сергій Грушевський присвячує себе чорносотенному товариству «Двоголовий орел», яке вирізнялося з-поміж українофобськими заявами і антисемітськими акціями. З настанням зрілості після революції в царській Росії відходить від російських націоналістичних ідей і вливається в український рух. У 1920 році він вперше приймає звинувачення від влади в «українському буржуазному націоналізмі». Покаранням стає відправка до Луганську, де йому дозволено зайнятися побудовою Донецького Інституту Народної Освіти. Згодом Сергій Грушевський стає ректором цього вузу.
Саме Грушевському належить ідея створення Наукового Товариства на Донбасі в місті Луганську. Вчена Рада обирає професора головою Наукового Товариства. Йому вдається розширити територію впливу створеного суспільства на міста і селища Донецької і Луганської областей. Вчені зосереджуються на дослідженнях в декількох наукових секціях: археологічній, природознавчій, педагогічній, соціально-історичній, технічній, українознавчій, медичній та сільськогосподарській. Вчені накопичують безцінну базу наукових знань, готують собі зміну з молодих талановитих фахівців.
З початком сталінських репресій Сергій Грушевський і його колеги гнівно засуджували «ворогів народу», підтримуючи знищення української інтелігенції. Однак в 1933 році професор і сам став жертвою радянської репресивної машини. 13 січня 1933 року відбувається арешт Грушевського, і тільки через півроку йому виносять вирок із засудженням на 10 рокій ув`язнення в таборах суворого режиму. Строк вчений відбуває в Соловецької колонії. А 3 листопада 1937 року Сергія Грушевського розстріляли в карельському урочищі Сандармох. З приходом Хрущовської Відлиги у 1960 році ім`я професора було реабілітовано посмертно.
Теги: вчені, громадські діячі |
Схожі свята та події


Василь Атрощенко
завтра, у неділю, 3 липня Василь Іванович Атрощенко народився в місті Юзівка (сучасний Донецьк) 3 липня 1906 року. Дитинство майбутнього знаменитого хіміка було затьмарене смертю...

Наталія Коцюбинська^
через 3 днi, у середу, 6 липня 6 липня 1896 року в селі Мисюрівка Хмельницької області в сім`ї священика народилася донька Наталя Антонівна Коцюбинська, майбутній український...

Володимир Науменко
через 4 днi, у четвер, 7 липня Володимир Павлович Науменко народився в Новгород-Сіверському 19 липня 1852 в родині директора гімназії. Навчався у Другій київській гімназії, а в наслідок в...

Лесь Танюк
через 5 днiв, у п`ятницю, 8 липня 8 липня 1938 року в місті Жукин Київської області в учительській сім’ї Стефана Самійловича і Наталії Миколаївни Танюків народився син Леонід, майбутній...

Ігор Калинець
через 6 днiв, у суботу, 9 липня 9 липня 1939 року в місті Ходорів Львівської області народився майбутній український поет, прозаїк, дисидент, почесний доктор Львівського національного...Дивiться також:
Василь Атрощенко (1906) |
Данило Демуцький (1893) |
Петро Панченко (1891) |
Павло Морозенко (1939) |
Сергій Григор`єв (1910) |