Головна >> Історичні події >> «Просвіта»
У Львові створено товариство «Просвіта» імені Т.Г.Шевченка (1868)
![]() |
«Просвіта» надавала школам посильну допомогу |
Цього дня 1868 року у Львові групою галицьких ентузіастів було створено товариство «Просвіта» імені Т.Г.Шевченка. Головною метою організації була культурно-освітня діяльність: допомога українським школам, популяризація освіти серед українського селянства, розвиток української культури, видання періодики.
Члени «Просвіти» організовували читальні, видавали українські підручники для шкіл, які на перших порах виходили за редакцією відомого українського письменника Юрія Федьковича.
Незважаючи на складні політичні умови, «Просвіта» розвивалася стрімкими темпами не лише у Львові – за сприяння просвітян філіали Товариства відкривалися як у Галичині, так і на Лівобережній України. У 1934 році «Просвіта» нараховувала понад три тисячі філіалів і близько півтисячі членів.
Крім освітянської роботи, члени Товариства також організовували відзначення річниць українських письменників та діячів культури, зокрема І.Франка, М.Шашкевича, Т.Шевченка.
Загалом товариство «Просвіта» проіснувало сімдесят років. У 1939 році за наказом Сталіна було знищено всі документи організації, а також рукописи та підручники.
Теги: Освіта Україні, Культурне життя, Російська Імперія |
Схожі свята та події


Відкрито Харківський історичний музей (1920)
завтра, у четвер, 21 cічня За ініціативою губернського комітету з мистецтва і за безпосередньої участі історика та літературознавця Миколи Сумцова було засновано Музей Слобідської...

Утворення Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. М. Горького (1904)
пiслязавтра, у п`ятницю, 22 cічня Українці споконвіку були читаючою нацією. Перша бібліотека, що з`явилася на нашій землі, була створена Ярославом Мудрим при Софійському соборі в Києві ще в...

На батьківщині Гоголя відбулося урочисте відкриття реконструйованого літературно-меморіального музею (1951)
через 2 днi, у суботу, 23 cічня Микола Васильович Гоголь - особистість в літературному світі не тільки відома, але і популярна. Його перу належать чудові повісті, поеми та оповідання, що...

Директорія в Києві затвердила закон про створення Головної Книжкової Палати (1919)
через 3 днi, у неділю, 24 cічня Відтепер вся друкована продукція піддавалася ретельному контролю, науковому обґрунтуванню і систематизації. Незважаючи на те що видавнича діяльність в Україні...

У пресі з`явилася повна версія Шевченківського «Кобзаря» (1860)
через 6 днiв, у середу, 27 cічня Головна книга поета, яка відображала його багатостраждальне існування, вийшла в друк завдяки фінансуванню цукрозаводчика Платона Симиренка, який надавав...Дивiться також:
Почалася друга хвиля арештів дисидентів в Україні (1972) |
На знак протесту проти русифікації України біля могили Тараса Шевченка Олексій Гірник вчинив акт самоспалення (1978) |
Відкрито Харківський історичний музей (1920) |
Утворення Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. М. Горького (1904) |
Центральна Рада ухвалила IV Універсал (1918) |