Головна >> Знамениті українці >> Василь Елланський (Еллан-Блакитний)
Василь Елланський (Еллан-Блакитний) (1894)
Василь Елланський |
12 січня 1894 року в селі Козел, сучасному Михайло-Коцюбинське Чернігівської області, в сім`ї священика Михайла Елланського народився син Василь, майбутній український поет і письменник, революційний діяч. Творив під псевдонімом Еллан-Блакитний.
Батько Василя рано вмирає, і четверо дітей залишаються під опікою матері, яка з трудом перебивається мізерним посібником, щоб годувати сім`ю. У 1903 році Елланські переїжджають до Чернігова, де знімають недорогу квартиру у Холодному Яру на околиці міста.
Родичі матері допомагають купити невеличкий будиночок, в якому Василь проживає до осені 1914 року, а потім виїжджає до Києва. Василь часто навідувався до Чернігова. Батько ще за життя наказував своїм маленьким дітям, що їм ні в якому разі не варто йти «попівської» доріжкою. Мати підтримувала цю думку, але з часом їй довелося через жебрацьке існування віддати дітей в духовну школу, де їм обіцяли безкоштовне навчання.
Василь ріс дуже допитливою дитиною. Навчившись читати, він постійно тримав біля себе книжки, навіть, коли обідав. З 1910 року Василь вчиться в Чернігівській духовній семінарії, яку люто ненавидить. Доля зводить його з Михайлом Коцюбинським, він відвідує знамениті «суботи» в будинку вже відомого на той час письменника.
Спалахнула революція 1917 року захопила поривчастого і гордого Василя Елланського. Він бере активну участь в революційному русі. Його нове захоплення не залишає часу для закінчення інституту. Суперечливість поглядів, емоцій і стрімко мінливих переконань того буремного часу кидає Елланського з однієї крайності в іншу. Він залишається вірним тільки своїй творчості.
Серцева недостатність, яку мав письменник з раннього дитинства, бере гору. Його слабке серце зупинилося 4 грудня 1925 року в Харкові на 32 році життя. Згодом сталінський режим засудив творчу спадщину Василя Елланського, проголосивши письменника «буржуазним націоналістом», «бандитом» і навіть посмертно виніс вищу міру покарання за всю його коротку діяльність. На твори Василя Елланського було накладено жорстку заборону, а його друзі були засуджені і розстріляні. З приходом Хрущовської відлиги письменник був реабілітований, але його творча спадщина прийшла до читача тільки після розвалу Країни Рад на початку 90-х років минулого століття. Це гарні вірші і новели, статті та публіцистика.
Теги: письменники і поети |
Схожі свята та події


Леонід Глібов
завтра, у п`ятницю, 5 березня Леонід Іванович Глібов народився 5 березня 1827 року в селі Веселий Поділ Полтавської губернії. Читати і писати хлопчик навчався вдома у матері, а в 1840 році...

Василь Бобинський
через 6 днiв, у четвер, 11 березня 11 березня 1898 року в місті Кристинополі Львівського воєводства сучасної Львівської області України в сім`ї залізничника народився Василь Петрович Бобинський,...

Юрій Андрухович
через 8 днiв, у суботу, 13 березня 13 березня 1960 року в колишньому місті Станіславі, нині Івано-Франківську, народився культовий український письменник Юрій Ігорович Андрухович. Юрій з дитячих...

Юрій Дараган
через 11 днiв, у вівторок, 16 березня 16 березня 1894 року в Єлисаветграді на Херсонщині (сучасному Кропивницькому) в сім`ї інженера Юрія Дарагана народився син Юрій, український поет, представник...

Леонід Вишеславський
через 13 днiв, у четвер, 18 березня Леонід Вишеславський народився в Миколаєві, а юність провів у Харкові. Свої перші вірші опублікував у московському журналі «Молода гвардія» у віці 19-ти років....Дивiться також:
Леонід Глібов (1827) |
Євген Олесницький (1860) |
Олександр Ізмаїльський (1851) |
Ісидор Голубович (1873) |
Ярослав-Рафаїл Курдидик (1907) |