Головна >> Знамениті українці >> Василь Забашта
Василь Забашта (1918)
![]() |
Василь Забашта |
18 липня 1918 року на хуторі Бабенків в Харківській області з`явився на світ український довгожитель, художник, професор Київського художнього інституту - Василь Іванович Забашта. Василь був наймолодшим з одинадцяти дітей в сім`ї. Батько походив із древнього чумацького роду.
Василь Забашта з дитинства гарно малює, але не має можливості розвивати свій талант через бідність родини. З 1937 по 1939 роки юний художник вчиться в Харківському художньому училищі. Василю сама доля послала Володимира Яковенка, який приймає талановитого учня в свою групу.
Надії багатьох молодих людей зруйнувала Друга Світова війна. Забашті довелося взяти участь у радянсько-фінській війні в якості радиста. З перших днів бойових дій Василь отримує важке поранення, його переправляють у шпиталь. Рана практично не піддається лікуванню, не вистачає ліків. Лікування затягується на кілька місяців. А тим часом Німеччина вторгається на територію СРСР. Забашту знову закликають на фронт. Він бореться на Південно-Західному, Брянському і Українському фронтах. 21 липня 1944 року гвардії старшина Василь Забашта провів розвідку боєм під селищем Глиняни, знищив вогневу точку і взяв у полон штабного офіцера.
За роки війни німці вбили матір Василя, а двоє братів так і не повернулися з фронту. Після війни у 1946 році Василь приймає рішення продовжити навчання і поступає до Харківського художнього інституту, а в 1951 році закінчує Київський художній інститут. Його вчителями були Карпо Трохименко, Володимир Костецький і Георгій Меліхов. З 1949 року Василь Забашта бере активну участь в міжнародних виставках. Його роботи високо оцінюють сучасні критики.
З 1972 по 1978 роки Василь Забашта обіймає посаду декана живописного, графічного і скульптурного факультетів Київського художнього інституту. Найбільш відомі роботи Василя Забашти: «Язика» привели», «Микола Лисенко і Леся Українка», «Спогади про Україну», «Куркульська помста», «В гостях», «Апостол правди і свободи», «Мати», «Захід сонця», «Бабине літо», «Літнє небо», «Прометей духу», «Аю-Даг», «Боріться - поборете».
Василь Забашта був справжнім патріотом своєї країни. Він активно захищав суверенітет України, будучи членом Народного Руху, Товариства охорони пам`яток історії та культури України і Товариства української мови. Василь Забашта написав книгу спогадів «Шлях до творчості», що складається з трьох томів - «Ангел на греблі», «Мої вчителі і друзі», «Творчість».
20 квітня 2016 року в Києві Василь Забашта помер. Він прожив довге і цікаве життя. Але, навіть залишаючи цей світ в такому похилому віці, художник залишив ще так багато незакінчених задумів.
Теги: педагоги, Художники |
Схожі свята та події


Євген Гладишевський
пiслязавтра, у середу, 14 квітня 14 квітня 1924 року в місті Реклинець Львівської області в учительській сім’ї народився Євген Іванович Гладишевський, майбутній український хімік,...

Валентин Мороз
через 2 днi, у четвер, 15 квітня 15 квітня 1936 року в селі Холонів Волинської області в простій сім’ї Якова Мороза народився син Валентин, відомий український історик, один з представників...

Христина Алчевська^
через 3 днi, у п`ятницю, 16 квітня Христина Данилівна Алчевська (Журавльова - у дівоцтві) народилася в Чернігівській губернії в сім`ї інтелігентів. Батько служив учителем у повітовому училищі,...

Георгій Проскура
через 3 днi, у п`ятницю, 16 квітня 16 квітня 1876 року в місті Сміла Київської області в родині службовця Федора Проскури народився син Георгій, український вчений, академік НАН України, лауреат...

Олександр Хвостенко-Хвостов
через 4 днi, у суботу, 17 квітня Олександр Веніамінович Хвостенко-Хвостов народився 17 квітня 1895 року в с. Борисівка Курської губернії в родині селян. Освіту здобув у Московському вищому...Дивiться також:
Юрій Мажуга (1931) |
Макар Вронський (1910) |
Євген Гладишевський (1924) |
Георгій Береговий (1921) |
Валентин Мороз (1936) |