Головна >> Знамениті українці >> Володимир Гжицький
Володимир Гжицький (1895)
![]() |
Володимир Гжицький |
15 жовтня 1895 року в селі Острівець Тернопільської області народився Володимир Зенонович Ґжицький, український письменник, публіцист, перекладач, мемуарист, громадський діяч.
Коли Володимир Ґжицький проходив навчання в Тернопільській українській гімназії, почалася Перша Світова війна, вона заломила хід життя багатьох людей. Студента Ґжицького закликають до Української Галицької армії поручиком. Повернувшись з війни, у 1917 році закінчив гімназію, а в 1919 році прибув до Харкова, де довелося виконувати різну роботу - від вантажника до рознощика газет. Вступає до Харківського інституту сільського господарства, який закінчує в 1926 році.
Ще в студентські роки Володимира Ґжицького притягує література. Він робить перші спроби в написанні поезій та прозових робіт, які високо оцінюють сучасні літературні критики. Молодого автора приймають в організацію сільських письменників «Плуг». Виходить у світ поетична збірка «Трембітні тони», драматичні твори для дітей «Вибух», «За зорями», драматургія на тему класової боротьби в селі в період радянської колективізації. У 1928 році письменник приєднується до експедиції Олександра Довженка до Алтайського краю. Після поїздки народився новий роман «Чорне озеро», який отримав високу оцінку критиків і приніс всесоюзне визнання письменникові.
З початком сталінських репресій Володимир Ґжицький потрапляє під пильну увагу агентів КДБ. 7 грудня 1933 року в Харкові був виписаний ордер на арешт письменника. Його звинувачували в участі в контрреволюційній організації УВО, яка вважалася терористичною. Після тривалих тортур 1 січня 1934 року визнав свою провину. Суд постановив міру покарання до 5 років ув`язнення у виправно-трудових таборах. Через два місяці справу було переглянуто, і термін покарання був збільшений удвічі. У 1946 році спеціальний табірний суд збільшив термін ув`язнення ще на 4 роки. Вийшовши на свободу, Ґжицький був обмежений в правах вільного переміщення по країні і виборі роботи. Його продовжували вважати контрреволюціонером.
Після смерті Сталіна письменник звернувся до КДБ із проханням переглянути його справу, але й на цей раз результат був негативним. Старший слідчий Гребньов прийняв одноосібне рішення відмовити Володимиру Ґжицькому. І лише через 2 роки всі звинувачення були остаточно зняті. Після реабілітації народжується роман «У світ широкий» - автобіографічний нарис в трьох томах.
19 грудня 1973 року у Львові серце Володимира Ґжицького зупинилося. Протягом декількох років перед смертю він писав мемуари про літературно-творче життя 20-х років, багато перекладав. У селі Острівці в місцевій школі відкрито кімнату-музей письменника, а в батьківському будинку встановлено меморіальну дошку в пам`ять про Володимира Ґжицького і його рідного брата Степана.
Теги: письменники і поети, громадські діячі |
Схожі свята та події


Олександр Шульгін
завтра, у четвер, 11 серпня Шульгін Олександр Якович народився 11 серпня 1889 на Полтавщині. Сім`я його походила з знатних козацьких родів Скоропадських, Самойловичів,...

Володимир Чуприна
завтра, у четвер, 11 серпня 11 серпня 1940 року в селі Хорли Херсонської області в простій сім’ї народився Володимир Григорович Чуприна, український мистецтвознавець, живописець,...

Володимир Поляченко (1938)
пiслязавтра, у п`ятницю, 12 серпня 14 серпня 1938 року в Києві народився майбутній Герой України - Володимир Аврумович Поляченко.Освіту здобув у Київському інженерно-будівельному інституті...


Ганна Валентинович^
через 2 днi, у суботу, 13 серпня 13 серпня 1929 року в селі Сінне, тепер селі Садовому, Рівненській області в родині нащадків Северина Наливайка, Любчиків, народилася дочка Ганна, майбутній...

Кость Буревій
через 3 днi, у неділю, 14 серпня 14 серпня 1888 року в селі Великі Меженки (сучасної Воронезької області) в українській родині Степана Буревія народився син Костянтин, майбутній поет,...Дивiться також:
Антін Лосенко (1737) |
Роман Лубківський (1941) |
Олександр Шульгін (1889) |
Володимир Чуприна (1940) |
Олімпія Добровольська (1895) (1895) |