Головна >> Знамениті українці >> Володимир Свідзинський
Володимир Свідзинський (1885)
![]() |
Володимир Свідзинський |
8 жовтня 1885 року в селищі Маянів Вінницькій області в багатодітній родині священика народився Володимир Юхимович Свідзинський, майбутній український поет, перекладач, жертва сталінського терору.
За наполяганням батьків Володимир Свідзинський поступив у духовне училище, а потім до Подільської духовної семінарії. Молодого Свідзинського мало цікавила релігія, і в 1906 році він стає вільним слухачем економічного відділу Київських вищих комерційних курсів, який став в 1908 році комерційним інститутом.
Зі студентських років Володимир Свідзинський пише вірші і навіть видає їх в місцевих журналах. 26 січня 1913 року він закінчує навчання в комерційному інституті, але випускних іспитів не складає, тому не отримує диплома про свою освіту. У 1915 році Свідзинський переїжджає до Житомиру і займається економічною діяльністю. А у 1916 році його мобілізують в армію. Військова частина, в якій Володимира Свідзинського призначено помічником контролера, воює на боці Галичини. Після подій 1917 року Свідзинського за його запитом звільняють від військової повинності, після чого він перебирається до Кам`янця-Подільського і обіймає посаду «редактора української мови» у видавничому відділі Подільського народного управління.
З початку 1923 року до 1925 року Володимир Свідзинський працює аспірантом кафедри соціальної історії в Кам`янець-Подільському художньому технікумі імені Григорія Сковороди. У 1925 році Свідзинський переїжджає до Харкова, де влаштовується літературним редактором в щомісячному виданні «Червоний шлях», а потім в газеті військового округу «Червона армія».
У Харкові сім`я Свідзинського розпадається, дружина з дочкою їдуть до сестри в Вінницю, і Володимир Юхимович залишається один. Він із головою занурюється в роботу, присвячуючи весь вільний час перекладам з літератури народів СРСР. Володимир Свідзинський досконало володів французькою, іспанською, польською та російською мовами. Йому не становило жодних проблем робити синхронні переклади на цих мовах. Про себе він говорить так: «Не писати я не міг». Величезний обсяг рукописних робіт Володимира Свідзинського залишався в рукописах, доля яких виявилася досить сумною - всі вони були спалені агентами НКВД після вбивства поета в 1941 році.
Життя Володимира Юхимовича Свідзинського було трагічно перерване в жовтні 1941 року, коли німецька армія підходила до Харкова, НКВД видало негласний указ заарештувати всіх «неблагонадійних» громадян. Володимир Юхимович знав, що його заарештують, переховувався у знайомих, але був обчислений і спійманий агентами КДБ. Захоплену групу конвоювали на схід країни. Несподівано німецькі війська почали оточення ділянки території, по якій рухалася колона. Конвоїри спішно загнали арештантів в сільську занедбану будівлю, облили пальним і підпалили. А тим часом в Харкові палили рукописи Володимира Свідзинського після обшуку в його квартирі. Вдалося врятувати дивом тільки збірник поезії «Медобір» і вивезти його за кордон, де він був виданий на кошти української діаспори.
Теги: письменники і поети |
Схожі свята та події


Леонід Смілянський
завтра, у суботу, 27 лютого Леонід Іванович Смілянський народився в 1904 році на Сумщині. Здобував освіту в Київському Інституті, Інституті літератури ім. Т. Шевченка.Перші твори...


Іван Білик
через 2 днi, у понеділок, 1 березня Іван Іванович Білик народився в місті Градизьк Полтавської області в 1930 році. Про дитинство хлопчика записів практично не збереглося.Молодий Іван в 50...


Архип Тесленко
через 3 днi, у вівторок, 2 березня Архип Юхимович Тесленко народився 2 березня 1882 року в селі Харківці Полтавської губернії в родині селянина. Початкову освіту здобув у церковній школі, з якої...

Леонід Глібов
через 6 днiв, у п`ятницю, 5 березня Леонід Іванович Глібов народився 5 березня 1827 року в селі Веселий Поділ Полтавської губернії. Читати і писати хлопчик навчався вдома у матері, а в 1840 році...

Василь Бобинський
через 12 днiв, у четвер, 11 березня 11 березня 1898 року в місті Кристинополі Львівського воєводства сучасної Львівської області України в сім`ї залізничника народився Василь Петрович Бобинський,...Дивiться також:
Іван Бажанський (1863) |
Леонід Смілянський (1904) |
Павло Альошин (1881) |
Стефан Турчак (1938) |
Іван Білик (1930) |